Marketing:

Sakramenti i vjera za crkveno vjenčanje?(kumova i mladenaca)

Sklapanje braka u građanskom (matičarskom) i vjerskom obliku, rokovi za prijavu i dokumenti, potvrde, zakoni, običaji na vjenčanjima: hrvatski i strani običaji, nove lude ideje za nove običaje...

Re: Sakramenti i vjera za crkveno vjenčanje?(kumova i mladenaca)

PostPostao/la lota dana uto lip 30, 2009 8:25 pm

E to si dobro rekla....frendovi su bili u istoj situaciji kao mi i sve prošlo bez problema, a ode čitam da neki ipak prave probleme...Ne mogu od muke to pitati :budala:
lota

Marketing:

PostPostao/la thinkblue dana uto lip 30, 2009 8:29 pm

lota je napisao/la:E to si dobro rekla....frendovi su bili u istoj situaciji kao mi i sve prošlo bez problema, a ode čitam da neki ipak prave probleme...Ne mogu od muke to pitati :budala:

Nas (mene, jer sam isla sama) su odmah pitali dal oboje imamo sve sakramente, tak da ce vjerojatno i vas..
10.10.2009. Nitko kao ti...

29.7.2010. Stigla i moja druga sreca... Mihaela

slika

12.2.2013. Stigle jos dvije srecice... Bibonjceki

slika
thinkblue
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la lota dana uto lip 30, 2009 9:27 pm

Šta si mi utješna....laži malo ;)
lota

PostPostao/la thinkblue dana sri srp 01, 2009 7:40 am

lota je napisao/la:Šta si mi utješna....laži malo ;)

Pa kazem da su nas pitali, al to ne znaci da bi nam radili probleme da jedan od nas mozda nema sve..

slika

slika
thinkblue
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la bubamara dana sri srp 01, 2009 9:29 am

moraju pitati da li imate oboje sve sakramente jer u slučaju da jedan nema drugi "garantira" za njega. u tom slučaju je malo drukčija procedura i plaća se oprost, koji je u mojoj župi 20 kn.
inače, krštenje u pravoslavnoj i katoličkoj crkvi nije isto. katolička crkva priznaje pravoslavni krst, ali pravoslavna crkva ne priznaje katoličko krštenje! što je i logično jer bi pravoslavni krst bio otprilike što i katoličko krštenje, pričest i krizma u jednom.
slikaslika
bubamara
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Ana_Split dana čet srp 02, 2009 11:39 am

mi nismo nikakve oproste palcali osim sto je on morao potpisati da ce djecu krstiti u katolickoj crkvi :ne zna: .U pravoslavnoj crkvi se krstenje krizma i prva pricest obavlja u istom danu ili kako bih rekla sve od jednom.u katolickoj crkvi vam nece biti nikakav problem da se vjencate ako je jedno pravoslavne vjere nama nije pa ne bi ni vama trebalo :ne zna: opet sve zavisi kakav je svecenik :D
slika
Ana_Split
Forumašica u usponu
Forumašica u usponu

PostPostao/la lota dana čet srp 02, 2009 3:55 pm

Makakvo plačanje oprosta?????To prvi put čujem....... :roll:
lota

PostPostao/la bubamara dana čet srp 02, 2009 9:31 pm

tako je u mojoj župi.
evo tu sve piše http://www.kastav-crkva.com/ob_vjencanje_n.html
slikaslika
bubamara
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la ludica kiki dana sri srp 29, 2009 3:51 pm

Dali netko zna dali se može biti kuma više puta ili se isključivo može biti samo jednom???
Ja želim biti s tri osobe kuma, a meni će biti samo jedna.Dali je to ikako izvedivo???? :bok:
slika
ludica kiki

PostPostao/la bubamara dana sri srp 29, 2009 5:31 pm

možeš ti biti kuma koliko god puta želiš, a tebi se samo jedna osoba može potpisati kao svjedok.
slikaslika
bubamara
Super forumašica
Super forumašica

HVALA

PostPostao/la ludica kiki dana sub kol 01, 2009 5:08 pm

HVALA NA SAVIJETU BUBAMAO PUSA
slika
ludica kiki

PostPostao/la ludica kiki dana sub kol 01, 2009 5:22 pm

Po crkveni pravilima nebi smijela primati pričest ispovijedati se smiješ, a na misu smiješ ići. A ako se kad tad odlučiš vjenčati u crkvi razgovaraj sa svojim župnikom.!!!
kiss :loveflag:
slika
ludica kiki

PostPostao/la tinčica dana uto ruj 08, 2009 4:27 pm

Bok! Moja najbolja prijateljica je muslimanske vjere-zanima me može li ona mi ona biti kuma na crkvenom vjenčanju!?!??!? Hvala
tinčica

PostPostao/la thinkblue dana uto ruj 08, 2009 5:07 pm

tinčica je napisao/la:Bok! Moja najbolja prijateljica je muslimanske vjere-zanima me može li ona mi ona biti kuma na crkvenom vjenčanju!?!??!? Hvala

Moze, jer su kumovi na vjencanju samo svjedoci.

slika

slika
thinkblue
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la lula dana sri ruj 09, 2009 9:17 am

Drage moje,da malo pripomognem. Dakle ovako - primiti sakrament vjenčanja mogu samo katolici koji imaju sva tri potrebna prethodna sakramenta, dakle krštenje, prvu pričest i krizmu (firmu); ono što ovdje nazivaju "mješanim" brakom je brak između vijernika (katolika) i nevjernika (užasno grubo zvuči, slažem se!) odnosno osobe koja nije katoličke vjere. U tom slučaju ta druga strana mora obećati da neće katoličkoj strani braniti ispovijedanje vjere te da će dozvoliti da djecu odgaja u katoličanstvu. I tu je priči kraj. Nema tzv. mješanog braka između katolika koji ima sve potrebne sakramente i onoga koji ih nema. Sakramenti se ne preskaču, već moraju ići po redu, dakle prije vjenčanja ide krštenje, prva pričest i krizma. Osoba koja ima, primjerice, samo krštenje, ne može zaključiti mješani brak jer ona nije "nevjernik" budući da je krštena u katoličkoj vjeri, ma sve da i hoće pred svećenikom potpisati da želi upravo takav, miješani brak. Crkva ne dozvoljava ispis iz katoličke vjere kad je osoba krštena, ne može se toga čak niti dobrovoljno odreći. Kanonsko pravo za dvije osobe krštene u katoličkoj crkvi ne predviđa niti dozvoljava "brak između vjernika i nevjernika", jer u očima katoličke crkve oni su oboje vjernici.

U pogledu civilnog braka i odnosa crkve prema istome, stvari stoje ovako- ukoliko osoba nije zaključila crkveni brak, a živi s drugom osobom, crkvu se ne tiče da li je ona u civilnom braku ili živi nevjenčano, za crkvu te osobe žive u grijehu. Stoga, takva osoba ne može niti dobiti oprost nakon ispovijedi, jer da bi dobila oprost mora se pokajati za svoje grijehe i obećati da iste više neće činiti. Dakako, da to ne može učiniti, jer to u praksi znači da bi trebala ostaviti svog partnera, odnosno prestati živjeti u grijehu. Kako nema oprosta, nema niti pričesti. Zapravo, za crkvu je takva osoba permanentni griješnik i ne živi u skladu s Božjim i crkvenim zakonima, pa stoga nema što niti trežiti na misi. Ali normalno da nikome na misu ne može biti zabranjen ulaz, niti će to itko ikada provjeravati. Kada ta osoba zaključi valjani crkveni brak ("potpuni" ili "mješoviti") vraća se u okrilje crkve i priznata su joj svekolika prava - pravo na ispovijed i pričest.

U pogledu kumova, crkvu se ne tiče koje su isti vjere ili su ateisti, oni su svjedoci čina, a potrebni su stoga što je crkveni brak izjednačen s civilnim, a za civilni je brak potrebno prisustvo dva punoljetna poslovno sposobna građanina.

Druga je priča s krsnim kumom, on mora imati sve sakramente, jer je to, prema tradicionalnom tumačenju, osoba koja će se brinuti o djetetu u slučaju da se roditeljima nešto dogodi i izravno je odgovorna za vjerski život kumčeta.

Evo ukratko :rofl:

Naravno da sve ovo izneseno nije moj osobni stav, niti se slažem sa svime, ali to je sigurno prema kanonskom pravu tako. A da li pojedini svećenici čine suprotno, vjerojatno da, ali to onda rade na svoju ruku mimo crkvenih zakona.
lula

PostPostao/la tinčica dana sri ruj 09, 2009 4:05 pm

Hvala Lijepa!! Sada mi je duša mirna; jer nikog ne bi volila više za kumu od moje Kadire! Ašto se tiče vjenčanja i sakramenta koje ta osoba mora imati kao vjernik prije vjenčanja: Ja sam čula da u nekoj maloj crkvi u Zagrebu (čini mi se na Kaptolu-nisam sigurna) ne moras imati nijedan sakrament prethodno, jer kao samim vjenčanjem u katoličkoj crkvi potvrđuješ da si vjernik i potvrđuješ sve sakramente koji su trebali doći prethodno. Svećenik ne pita ni krsni list, ni potvrdu od krizme-ne pita te gdje si primio te sakramente. Pa koga zanima takav tip vjenčanja-nek se raspita. :cheer:
Naime ja sam iz Hecegovine i iz franjevačke župe, al one gdje su izopćeni svećenici na župi (tzv.˝Hercegovački slučaj˝ http://www.hrvatskauljudba.hr/politika/ ... od-17.html ) i gdje je krizma, što se tiče biskupa, nepriznata/nevaljana iako vrijedi da svaki svećenik može i krizmavati. Ja imam takvu krizmu i problema zbog toga. navodno: NE mogu biti kuma u drugim župama-niti se udati u drugu župu (iako mi je dragi iz druge župe). Zasad to ignoriram; al ne znam do kada ću još moći i hoću li se morati ponovo krizmati!?
tinčica

PostPostao/la citrix dana sri ruj 09, 2009 4:44 pm

Za one koji su kršteni u drugom gradu ili državi nego što im je trenutno prebivalište - Krsni list a i slobodni, se može dobiti samo u župi u kojoj ste kršteni.
Tako ja sad iz druge države moram nositi krsni i slobodni list, nije li to divno :D

Inače, ako je krsni list iz nekog razloga nemoguće dobiti ( izgorila dokumentacija ili nestali dokumenti u ratu) - piše se molba valjda biskupu za oprost od krsnog lista s tim da morate na neki drugi način potvrditi svoje sakramente ( tipa, krizman si u drugoj župi ergo krizmu ne možeš primiti ako nisi primio krstenje i prvu pricest ).
slika
citrix

ubrzani vjeronauk za krizmu

PostPostao/la JASMINA dana pet pro 04, 2009 8:31 am

Da li netko zna nekog svećenika ili crkvu gdje se može obaviti vjeronauk za krizmu i krizma ali da malo kraće traje? da nije 3 ili 4 mjeseca, prije 3 ili 4 vikenda :o ?
Zadnja izmjena: Anonymous; pet pro 04, 2009 8:54 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: spojeno
slika
JASMINA

PostPostao/la mala zaggy dana pet sij 29, 2010 2:15 pm

lula je napisao/la:Drage moje,da malo pripomognem..Dakle ovako - primiti sakrament vjenčanja mogu samo katolici koji imaju sva tri potrebna prethodna sakramenta, dakle krštenje, prvu pričest i krizmu (firmu); ono što ovdje nazivaju "mješanim" brakom je brak između vijernika (katolika) i nevjernika (užasno grubo zvuči, slažem se!) odnosno osobe koja nije katoličke vjere...........Sakramenti se ne preskaču, već moraju ići po redu, dakle prije vjenčanja ide krštenje, prva pričest i krizma. Osoba koja ima, primjerice, samo krštenje, ne može zaključiti mješani brak jer ona nije "nevjernik" budući da je krštena u katoličkoj vjeri, ma sve da i hoće pred svećenikom potpisati da želi upravo takav, miješani brak. Crkva ne dozvoljava ispis iz katoličke vjere kad je osoba krštena, ne može se toga čak niti dobrovoljno odreći. Kanonsko pravo za dvije osobe krštene u katoličkoj crkvi ne predviđa niti dozvoljava "brak između vjernika i nevjernika", jer u očima katoličke crkve oni su oboje vjernici.

znaci mi bi morali sto prije u crkvu, da ne bude pred samo vjencanje nismo znali...dragi mi nema firmu...
znam da se kod dosta svecenika to obavi brzinski u takvim situacijama, ali nemam pojma kak nas gleda na to... :ne zna:
11.06.11.......when love takes over

slika
mala zaggy
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Tasha dana pet sij 29, 2010 3:32 pm

Nije istina..u Crkvi se mozes zeniti i ako si SAMO krsten....moj frend se zenio u Crkvi i samo se krstio, buduci da nije bio krsten..

Zaggy, najbolje vam je da pitate svecenika..
Tasha
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la Isabella dana pet sij 29, 2010 4:15 pm

meni je svečenik rekao da kumovi ne trebaju imati nikakav sakrament, ali da bar poštuju vjeru. ugl oni su svjedoci i nisu bitni sakramenti. osim ako se radi o kumstvu za firmu.
i k tome da ni mladenci ne moraju imati sve sakramente. dal moraju imati bar jedan to ne znam, to mi nije rekao.
Isabella
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Plavuša_90 dana pet sij 29, 2010 4:41 pm

kaj nije onda to mješani brak ak neko nema tih sakramenata il ak se sklapa brak različitih vjera?
tak smo i mi mogli al se dragi ipak preobratio i sad je krščanin kao i ja :mig:
Plavuša_90
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Isabella dana pet sij 29, 2010 4:43 pm

ja osobno ne znam, tak mi je rekao svečenik kad sam ga pitala jer moja kuma nema sakramente. pitala sam jer i ona možda planira udaju, pa je rekao svečenik da nema problema, jedan od mladenaca mora imati sakramente, drugi ne (njem dragi ima sve).
Isabella
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la zelenooka-007 dana pet sij 29, 2010 6:11 pm

ja za to nikad nisam čula...koliko znam bitno je da su oba kršteni...znaći da pripadaju kršćanskoj zajednici... :ne zna:
slikaslikaslika
zelenooka-007
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Isabella dana pet sij 29, 2010 6:29 pm

da, tako je nekad bilo
možda su se morali prilagoditi? :ne zna:
Isabella
Super forumašica
Super forumašica

Marketing:

PrethodnaSljedeća

Natrag na Obred sklapanja braka i običaji na vjenčanjima

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.