Sakramenti i vjera za crkveno vjenčanje?(kumova i mladenaca) • Forum Vjenčanje snova - za organizaciju vjenčanja iz snova

Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

Sakramenti i vjera za crkveno vjenčanje?(kumova i mladenaca)

Sklapanje braka u građanskom (matičarskom) i vjerskom obliku, rokovi za prijavu i dokumenti, potvrde, zakoni, običaji na vjenčanjima: hrvatski i strani običaji, nove lude ideje za nove običaje...

Re: Sakramenti i vjera za crkveno vjenčanje?(kumova i mladenaca)

PostPostao/la Oluja dana pet sij 29, 2010 6:34 pm

zelenooka-007 je napisao/la:ja za to nikad nisam čula...koliko znam bitno je da su oba kršteni...znaći da pripadaju kršćanskoj zajednici... :ne zna:

ne moraju oboje imat sakramente, dovoljno da jedan ima sve, drugi ne mora nista imat, al mora potpisat (ili tako nesto) da ce odgajat djecu u vjeri. o tome je bilo govora i na zarucnickom tecaju :mig:
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

Marketing:

PostPostao/la Lia dana pet sij 29, 2010 6:58 pm

To vam cure, mislim, ovisi i o svećeniku i o kojoj se Crkvi radi. Mi smo bili u 2 Crkve u St (ne radi toga, ali sam pročitala neke upute na oglasnim pločama). I isprid jedne na oglasnoj ploči stoji natpis da se ne mogu vjenčati zaručnici ako nemaju sve sakramente. I kad smo ušli odmah nas je pitao dali oboje imamo sve sakramente. U ovoj drugoj Crkvi može bez problema, samo osoba koja nema sakramente teba donjeti potvrdu o slobodnom statusu.
slika
Ne znamo što se krije u osobi do nas, zašto se tako ponaša, zašto je takva, ali znamo da ni nama nije lako kad nas drugi ne razumije...
Neke stvari je teško staviti u riječi, ali ako ljubiš i prihvaćaš drugoga, riječi su suvišne, srce samo govori.
Lia
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la mala zaggy dana pet sij 29, 2010 7:02 pm

ali vidite ovo kaj je lula objasnila...ako jedan ima sve sakramente, drugi ne treba imati nista..onda se sklapa tzv. mijesani brak, prilikom cijeg sklapanja jedna osoba (ona sa sakramentima) obeca da ce djecu odgajati u katolickoj vjeri...
drugo je kad jedan ima sve sakramente, drugi ne, ali je krsten...u tom slucaju se oboje tretiraju kao pripadnici katolcke crkve i on njih se ocekuje da imaju sve sakramente...
sad, ja mislim, da je to pravilo i da to, sto se netko vjencao bez sakramenata, ovisi o dobroj volji svecenika...znate i sami kakvi su..neki inzistiraju na nekim stvarima, a neki ne... :pop:
11.06.11.......when love takes over

slika
mala zaggy
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Polesana dana pet sij 29, 2010 7:29 pm

Mala zaggy, točno si rekla.
Jedan mora imati sve sakramente, a drugi, ako je samo kršten, mora napraviti i sve ostalo. Dok, ako nije kršten, potpisuje da prihvaća katoličku vjeru i da će odgajati djecu u tom duhu. Lorelai, tu nema baš puno prostora interpretacija svakog pojedinog svećenika... :ne zna:
Polesana
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Oluja dana pet sij 29, 2010 9:57 pm

poles.ana je napisao/la:Mala zaggy, točno si rekla.
Jedan mora imati sve sakramente, a drugi, ako je samo kršten, mora napraviti i sve ostalo. Dok, ako nije kršten, potpisuje da prihvaća katoličku vjeru i da će odgajati djecu u tom duhu. Lorelai, tu nema baš puno prostora interpretacija svakog pojedinog svećenika... :ne zna:

nema, a vidis opet da ima :kava: lori sama kaze da na vratima te crkve stoji da ako nemaju oboje sakramente da se ne mogu zenit, a to nije tocno. a ako je drugi samo krsten, on je u ocima crkve katolik, al naravno, ne moze priskakat sakramente.
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la zelenooka-007 dana pet sij 29, 2010 11:06 pm

e pa to stvarno nemam pojma...trebalo bi se raspitat... mi smo hvala bogu primili sve sakramente...i kumovi također...tako da stvarno neznam kako to danas ide... :ne zna:
slikaslikaslika
zelenooka-007
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Oluja dana pet sij 29, 2010 11:15 pm

kumovi ne moraju imat sakramente, oni su svjedoci :mig:
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la zelenooka-007 dana pet sij 29, 2010 11:25 pm

Oluja je napisao/la:kumovi ne moraju imat sakramente, oni su svjedoci :mig:

znam...ali samo kažem da svi imamo sve sakramente... nije naodmet... :mig: :D
slikaslikaslika
zelenooka-007
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Lia dana sub sij 30, 2010 1:57 am

Na internet stranici te crkve stoji ovako (Oluja će znati, to je Crkva sv. Ante u Poljudu): "Budući da je crkveni brak sakramenat, može ga primiti krštena osoba, koja je poučena u vjeri, te je primila i ostale sakramente inicijacije (pričest i krizmu).
U iznimnim slučajevima Crkva dopušta mješoviti brak između krštene i nekrštene osobe, ili pripadnika druge vjere, za što se traži oprost koji daje biskup, i uz obećanje kršćanskog odgoja djece. Ako je takav slučaj, župnika treba obavijestiti odmah kada se dogovara datum vjenčanja kako bi se moglo ishodovati potrebne dozvole.
Zaručnici također kod prvog susreta trebaju obavijestiti župnika ako je netko od njih već bio u kakvoj ženidbenoj vezi, ili ako postoji neka druga zapreka ili zabrana.
Prije sklapanja ženidbe mora biti sigurno da se ništa ne protivi njezinu valjanom i dopuštenom sklapanju.
Vjenčanje trebaju prijaviti zaručnici osobno (oboje) najmanje dva mjeseca unaprijed; tada će obaviti i prvi razgovor sa župnikom o ispunjenju uvjeta za sklapanje crkvenog braka.
Kod dogovaranja termina ženidbe dobit ćete letak s opširnijim informacijama vezanim uz sklapanje braka u našoj crkvi."
To je očito kako bi trebalo ići po pravilu. Ali je ispred župnog ureda, boldano i velikim slovima napisano da se u toj Crkvi ne mogu vjenčati. E sad, može li ili ipak ne može ja to ne mogu 100% tvrdit. Definitivno je uvijek najbolje vidjeti kod svećenika jer svi oni ipak imaju svoje. Recimo, po odredbama Crkve osoba koja je kum na krštenju mora imati sakramente i živjeti svoju vjeru. Ja sam kad sam bila kuma morala donjeti potvrdu da imam sakramente i da živim svoju vjeru, tj. da sam redovita na misi. Moja kuma je sada kuma na krštenju i nije čak morala donjeti potvrdu da ima sakramente. Apsolutno ništa. Znači da se taj svećenik ne drži propisanih odredbi. Tako da oni ipak imaju svi neka svoja pravila.
slika
Ne znamo što se krije u osobi do nas, zašto se tako ponaša, zašto je takva, ali znamo da ni nama nije lako kad nas drugi ne razumije...
Neke stvari je teško staviti u riječi, ali ako ljubiš i prihvaćaš drugoga, riječi su suvišne, srce samo govori.
Lia
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Oluja dana sub sij 30, 2010 12:48 pm

da, sad sam se sjetila da je na zarucnickom reka fratar da se za brak izmedju krstene i nekrstene osobe trazi posebna dozvola, al da nikom nikad nije bila odbijena :ne zna:
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Polesana dana ned sij 31, 2010 12:58 am

Oluja je napisao/la:da, sad sam se sjetila da je na zarucnickom reka fratar da se za brak izmedju krstene i nekrstene osobe trazi posebna dozvola, al da nikom nikad nije bila odbijena :ne zna:

Da, i ja sam to znala... Znam da se čeka i taj dokument od biskupa, ali da poslije bude sve ok. :ne zna:
A što se tiče kumstva na krštenju i potvrdama, jest da svećenici malo rade na svoju ruku i to onda buni ljude, čak stvara i bunt. Ali, meni je jedan objasnio, koji je liberarniji što se tiče "pisanih propisa" da je Bog milosrdan i dobar, pa da zašto bi on bio samo činovnik ili administrator! :lol: Poslije sam razmislila da ima i to svoju logiku. A brak u toj Crkvi, neovisno o boldanim slovima, nitko ne bi smio zabraniti.
Polesana
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Oluja dana čet vel 18, 2010 3:44 pm

sve sam sad ponovo procitala, i nisam nasla informaciju: koliko ranije triba sveceniku najvait da jedno od vas nema sve sakramente? znaci koliko traje ta procedura??? i moramo li oboje ic sveceniku za to???
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la mala zaggy dana čet vel 18, 2010 7:20 pm

a to i mene zanima..moj nema krizmu..ja cu nazvat svecenika ovih dana i dogovorit sastanak s njim pa ga pitati..kako mi zivimo u malom mjestu postoji mogucnost da ce trebati ici na neko drugo mjesto, pa je bolje ranije se raspitati...
ne trebate ici oboje jer sakramenti jednog nemaju veze s onim drugim (osim vjencanja naravno :vjencanje1: ), ali ja cu ici jer moj dragi nije iz krapine i relativno kratko ovdje zivi, osim toga dosta je zbunjola u takvim situacijama, pa idem ko moralna podrska :cerek:
mislim da ti to sve ovisi od svecenika do svecenika, neki obave ekspresno, neki inzistiraju da se ide na vjeronauk i sl... :ne zna:
javit cu sto mi je rekao moj svecenik, a ako ti obavis razgovor prva, javi.... :D

slika
mala zaggy
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Dani 26 dana čet vel 18, 2010 8:10 pm

Oluja je napisao/la:sve sam sad ponovo procitala, i nisam nasla informaciju: koliko ranije triba sveceniku najvait da jedno od vas nema sve sakramente? znaci koliko traje ta procedura??? i moramo li oboje ic sveceniku za to???

Ja mislim da to trebas odmah reci kad ides ugovarat datum :ne zna:
03.05.2008...
slika
slika
slika
Dani 26
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la mala zaggy dana čet vel 18, 2010 8:39 pm

pa ja mislim da je bolje i malo ranije tj. ranije nego obicno ici dogovoriti datum :)

slika
mala zaggy
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Branči dana čet vel 18, 2010 8:59 pm

Ako se mora obaviti vjeronauk, koliko sam shvatila taj "brzi vjeronauk za odrasle" traje par mjeseci i imaju termine dva puta godišnje, početkom jeseni i negdje u proljeće. Tako da definitvno treba računati i s tim terminima. :ne zna:

Ja nemam sve sakramente, tako da ću ja svakako ići pitati svećenika barem 9 mjeseci pred svadbu da li se mogu vjenčati bez svih sakramenata, jer ako ne, da stignem na vjeronauk.

Evo situacije iz stvarnog života: moja poznanica udala se krajem 4.mj. i išla u 9.mj. (znači 8 mjeseci prije) pitati za sve to kod našeg župnika da bude na vrijeme. On ju je zapisao i rekao da će ona vjeronauk obaviti samo za vrijeme korizme pred svadbu. Ali isto tako se moglo dogoditi da joj kaže da vjeronauk počinje u 9.mj. i traje do Uskrsa. :ne zna:
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la Oluja dana čet vel 18, 2010 9:03 pm

Dani 26 je napisao/la:
Oluja je napisao/la:sve sam sad ponovo procitala, i nisam nasla informaciju: koliko ranije triba sveceniku najvait da jedno od vas nema sve sakramente? znaci koliko traje ta procedura??? i moramo li oboje ic sveceniku za to???

Ja mislim da to trebas odmah reci kad ides ugovarat datum :ne zna:

kad sam isla pitat za datum bila sam zbunjena, puno ljudi je cekalo nesto i nije me ni pita, ja pitala samo za svoj krsni list :budala: upisao mi je datum vjencanja, nije me pitao imamo li oboje sakramente. otic cu u nedilju to pitat onda. radi se o tome da ja imam sve sakramente a on niti jedan, nisam to dobro formulirala na pocetku, i ne zelim da se on osjeca duznim uzet sakramente jer se ja zelim udat u crkvi, a po ovome sto sam tu procitala, niti ne mora :ne zna:
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Branči dana čet vel 18, 2010 9:04 pm

Oluja je napisao/la:kad sam isla pitat za datum bila sam zbunjena, puno ljudi je cekalo nesto i nije me ni pita, ja pitala samo za svoj krsni list :budala: upisao mi je datum vjencanja, nije me pitao imamo li oboje sakramente. otic cu u nedilju to pitat onda. radi se o tome da ja imam sve sakramente a on niti jedan, nisam to dobro formulirala na pocetku, i ne zelim da se on osjeca duznim uzet sakramente jer se ja zelim udat u crkvi, a po ovome sto sam tu procitala, niti ne mora :ne zna:

Niti jedan, u smislu da nije niti kršten?
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la Oluja dana čet vel 18, 2010 9:05 pm

Branči je napisao/la: Niti jedan, u smislu da nije niti kršten?

da, u simislu da nije niti krsten
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la mala zaggy dana čet vel 18, 2010 9:10 pm

ahaaaa...pa onda mu ni ne trebaju ;)
ali treba reci ranije jer vam treba neka posebna potvrda..ne znam kolko to sve vremenski traje..
Zadnja izmjena: mala zaggy; čet vel 18, 2010 9:11 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

slika
mala zaggy
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Branči dana čet vel 18, 2010 9:11 pm

Oluja je napisao/la:

Onda nema problema, njemu će biti lakše nego da je kršten. :thumbsup:

Ja bih na vašem mjestu otišla do župnika što prije i objasnila o čemu se radi, samo zato ako ćete morati slati ono pismo biskupu za odobrenje, pa da ne bude sve u zadnji čas i da dugo čekate odgovor.
On će morati izjaviti da tebi neće braniti vjeru i da će djecu odgajati kao vjernike katoličke crkve i to je to.

Pitala sam te dal je kršten jer po nekim iskustvima veći je problem kada jedno ima već sakrament kršenja, ali ne i krizmu i pričest. Tada neki svećenici znaju inzistirati da se sakramenti moraju nastaviti tj. obaviti do kraja.
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la Oluja dana čet vel 18, 2010 9:12 pm

hvala branci. :grli: jos nesto, jel mi to pismo saljemo biskupu ili nas svecenik?
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Branči dana čet vel 18, 2010 9:24 pm

Oluja je napisao/la:hvala branci. :grli: jos nesto, jel mi to pismo saljemo biskupu ili nas svecenik?

tako daleko baš ne znam :o

čuj, mislim da sve (kao i uvijek) ovisi o župniku. ako je dobar pastir (jel se to tako kaže :ha: ) biti će sretan što dobiva nove vjernike i pomoći će vam da to napišete ili će ga poslati sam.
ako je neki živčani i zločesti, vjerojatno će vam reći da se sami snalazite i da mu se samo pojavite sa odgovorom. :kava:
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la Oluja dana čet vel 18, 2010 9:28 pm

:rofl: meni se cini da je zupnik na zarucnickom reka da to svecenici salju :ha: al nisam vishe sigurna, znam samo da je reka da to jos nikome nije odbijeno. eto ako nekome pomogne. naravno zavisi i od svecenka oce li izac u susret i trazit odobrenje biskupa iako bi trebao. dobili smo novog i super je, pa mislim da ne bude tu nikakvih problema, al isto idem pitat jos ovaj tjedan. hvala na pomoci :10od10:
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la maybelline dana čet vel 18, 2010 11:38 pm

Branči je napisao/la:
Oluja je napisao/la:

Onda nema problema, njemu će biti lakše nego da je kršten. :thumbsup:

Ja bih na vašem mjestu otišla do župnika što prije i objasnila o čemu se radi, samo zato ako ćete morati slati ono pismo biskupu za odobrenje, pa da ne bude sve u zadnji čas i da dugo čekate odgovor.
On će morati izjaviti da tebi neće braniti vjeru i da će djecu odgajati kao vjernike katoličke crkve i to je to.

Pitala sam te dal je kršten jer po nekim iskustvima veći je problem kada jedno ima već sakrament kršenja, ali ne i krizmu i pričest. Tada neki svećenici znaju inzistirati da se sakramenti moraju nastaviti tj. obaviti do kraja.

ov je tocno,jer ako si krsten nemozes se vjencat bez krizme
tako da ili sve sakramente ili niti ni jedan
somewhere over the rainbow
maybelline
Moderatorica
Moderatorica

Marketing:

PrethodnaSljedeća

Natrag na Obred sklapanja braka i običaji na vjenčanjima

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.