Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

Odabir kumova, dužnosti kumova, problemi...

Što darovati mladencima, koliko članova jedne obitelji pozvati odnosno dovesti, smještaj gostiju, obveze, darivanja i očekivanja od kumova, djevera i djeveruša...

Re: Odabir kumova, darovi za kumove, dužnosti kumova, problemi..

PostPostao/la Katriona dana sub sij 10, 2009 4:56 pm

a što bi se onda dogodilo da se kuma ne pojavi?
9. 5. 2009.
slikaslika
Katriona
Udana forumašica
Udana forumašica

Marketing:

PostPostao/la mare dana sub sij 10, 2009 5:11 pm

Katriona je napisao/la:a što bi se onda dogodilo da se kuma ne pojavi?

Civilni brak ne bi bio valjan. Možda bi i mogli provesti obred, ali ne bi mogli dobiti vjenčani list kao dokaz da ste vjenčani. Za crkveni ne znam posljedice. Ako je pitanje praktične, a ne samo teoretske prirode, mogu ići čitati Zakon, pa vas obavijestim :D
25.10.2008.
slika
slika
mare
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la 5rich dana sub sij 10, 2009 7:57 pm

za crkevni isto ko i za civilni :mig: :mig:
5rich
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Branči dana sub sij 10, 2009 9:31 pm

Katriona je napisao/la:a što bi se onda dogodilo da se kuma ne pojavi?

čl. 18 obiteljskog zakona:

(1) Na dan i u vrijeme određeno za sklapanje braka matičar će objaviti da su osobno nazočni nevjesta, ženik i svjedoci, te da nema zapreka za sklapanje braka.

znači 0 svjedoka, 0 vjenčanog lista kak je mare rekla.
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la mare dana sub sij 10, 2009 9:43 pm

Branči je napisao/la:čl. 18 obiteljskog zakona:
(1) Na dan i u vrijeme određeno za sklapanje braka matičar će objaviti da su osobno nazočni nevjesta, ženik i svjedoci, te da nema zapreka za sklapanje braka.
znači 0 svjedoka, 0 vjenčanog lista kak je mare rekla.

Meni je Obiteljski z. na poslu, ali vidi se tko nikam ne ide bez pravne regulative! :grli:
25.10.2008.
slika
slika
mare
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Ness dana ned sij 11, 2009 11:19 am

kad smo mi bili kod matičara na onom zapisniku pred vjenčanje, rekla nam je teta da u slučaju da ne sklopimo brak unutar 3 mjeseca od sklapanja zapisnika da civilni brak nije valjan, te da bi onda morali naknadno doći u matični ured sa svjedocima i ponovno sklopiti brak (civilno) da bi brak postao valjan i da bi mogli dobiti vjenčani list, mislim da bi se to isto moglo pčreslikati na ovu situaciju sa kumovima
slika
slika slika
Ness
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la Katriona dana ned sij 11, 2009 12:12 pm

pa onda mislim da je bolje ne riskirati...zamislite, toliko planiramo vjenčanje, sve sređujemo i dobro, kuma se ne pojavi jer ima opravdan razlog ali svejedno, sve padne u vodu...ja definitivno ne bih riskirala...samo se dodatno zakomplicira situacija...
9. 5. 2009.
slikaslika
Katriona
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la julliette dana pon sij 12, 2009 11:22 am

pomaknut cu sve tjedan dana ranije. nemamo pir (vecera od cca 15 ljudi), tako da ionako još nemam ništa rezervirano, a necemo ni subotu upravo da bi izbjegli probleme kod rezerviranja restorana, crkve i ostalog.
julliette

PostPostao/la Plavuša_90 dana sri sij 14, 2009 10:20 am

julliette je napisao/la:pomaknut cu sve tjedan dana ranije. nemamo pir (vecera od cca 15 ljudi), tako da ionako još nemam ništa rezervirano, a necemo ni subotu upravo da bi izbjegli probleme kod rezerviranja restorana, crkve i ostalog.

:vau: to će biti mala svadbica... ajme,super!! istina je da se javi problemi oko te subote i rezervacije,zapravo to je kočnica koja te koči za datum! koji ćete dan onda imati vjenčanje?
Plavuša_90
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Mujer_latina dana ned sij 18, 2009 2:50 pm

Pa ako je tako sa svjedocima da bez njih, točno određenih odnosno unaprijed prijavljenih, nema važečeg crkvenog i civilnog vjenčanja to je onda KATASTROFA! pa njima se može nešto dogoditi, mogu se razboliti, odustati i šta onda? u Crkvi si, imaš sve rezervirano, svi su tu osim kumova i ništa od svadbe???? pa zar ne može onda netko drugi biti svjedok??? :shock1:
Mujer_latina

PostPostao/la mare dana ned sij 18, 2009 3:18 pm

Mujer_latina je napisao/la:Pa ako je tako sa svjedocima da bez njih, točno određenih odnosno unaprijed prijavljenih, nema važečeg crkvenog i civilnog vjenčanja to je onda KATASTROFA! pa njima se može nešto dogoditi, mogu se razboliti, odustati i šta onda? u Crkvi si, imaš sve rezervirano, svi su tu osim kumova i ništa od svadbe???? pa zar ne može onda netko drugi biti svjedok??? :shock1:

A čuj, teoretski se i mladencima može dogoditi nešto što ih može spriječiti na taj dan! Rizik da će se nešto dogoditi ili da će netko doživjeti neku tragediju neposredno prije postoji kod svih stvari u životu, pa tako i kod vjenčanja. A da zakonom nije sve tako strogo propisano, zamisli koliko mladenki bi se uspjelo posvaditi s kumom, pa trčati u matični, pa se ipak predomisliti i tako unedogled. Meni je ovo kako u zakonu piše skroz logično :kava:
25.10.2008.
slika
slika
mare
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Plavuša_90 dana sub vel 14, 2009 5:52 pm

može li mi netko reći koje su zapravo dužnosti kumova? ne razumijem,pa zar postoji neke stvari koje kumovi moraju raditi? :ne zna:
Plavuša_90
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la tangerina dana sub vel 14, 2009 9:22 pm

pa ni nemaju neke posebne obaveze... baš sam danas pričala sa kumom... ona ima da nosi bombone u košari i dijeli okolo :rofl: još mi je rekla da ih ne voli, tim bolje :rofl: :rofl: :rofl: i drugo nema što.... bar koliko ja znam....
tangerina

PostPostao/la Reina dana ned vel 15, 2009 9:09 am

Plavuša_90 je napisao/la:može li mi netko reći koje su zapravo dužnosti kumova? ne razumijem,pa zar postoji neke stvari koje kumovi moraju raditi? :ne zna:

gle, dužnosti kumova su one koje im ti daš.
moja kuma je samo trebala biti uz mene na taj dan.
i da mi pomogne da se napijem na djevojačkoj.
to je sve. :D

nema nekih posebnih, obaveznih dužnosti.
jedino što baš moraju, jest da se potpišu na papir su ti bili svjedoci na vjenčanju i to je to.
Zadnja izmjena: Reina; ned vel 15, 2009 5:13 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
slika
Reina
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la Branči dana ned vel 15, 2009 12:39 pm

Plavuša_90 je napisao/la:može li mi netko reći koje su zapravo dužnosti kumova? ne razumijem,pa zar postoji neke stvari koje kumovi moraju raditi? :ne zna:

čuj, ovisno od kraja do kraja, od običaja do običaja dužnosti su različite, a ovo je jedna ogromna hrpa svega što sam se naslušala do sada što su "dužnosti" kumova, kod svakog drugog je bilo nešto od toga:

- kum se brine za mladoženju a mlada za kumu na dan vjenčanja
- kuma ide sa mladenkom birati haljinu
- kumovi ispraćaju zajedno sa mladencima zadnje goste (ostaju do jutra)
- kumovi plaćaju obred u crkvi
- plaćaju fotografa
- plaćaju bend
- moraju donijeti najizdašniji poklon
- kuma organizira djevojačku/kum momačku večer
- kum mora plaćati sva plaćanja na svadbi najviše i najbolje (ples sa mladom, rever, krađu cipele)
- kum i kuma zajedno s mladencima plešu prvi ples
- kumovi sa svojim pratnjama plešu zajedno sa mladencima prvi ples
- itd. itd.

Kao što je već Reina napisala gore, dužnost će im biti ono što im ti odrediš - najčešće je to da budu uz vas kao potpora, dođu se potpisati i s vama se vesele :cerek:
A sad, dal je negdje običaj dal kum ili kuma treba napraviti ovo ili ono, to najbolje da se raspitaš u svom kraju, npr. kod mame, bake i sl.
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la Plavuša_90 dana ned vel 15, 2009 3:12 pm

hvala vam cure,ja mislim da će kuma samnom samo birati haljinu,pomoć u izradi revera,pozivnica i zahvalica i to je sve! možda još nađem nešto :rofl:
Plavuša_90
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Mujer_latina dana ned vel 15, 2009 3:54 pm

Bok...curke...vjenčanje se bliži..a uvijek iznova iskrsne neki problemčić...prvo je moja kuma odustala nakon 6 mjeseci, pa sam morala tražit drugu...a sad kum ignorira dragoga već mjesecima, ne javlja se na telefon, prekida razgovor, neće se nać s njim i sl. pa po svemu sudeći ne možemo više računat na njega..i sad ne znam što ćemo..svima je zlo od kumstva jer misle da moraju milijune iskeširat i ne znam šta sve ne, pa se pitam, jel uopće moguće da to bude netko od rodbine? stvarno ne znam koga bi više pitali a da to shvati ozbiljno i da se pojavi na vjenčanju i potpiše taj papir, ne očekujemo novčanu premiju... :ne zna:
..zlo mi je već od toga da se ne možemo vjenčat bez tih kumova i da ovisimo o njihovoj (ne)milosti..najradije bi ih :boksa: :palica:
Mujer_latina

PostPostao/la Dani 26 dana ned vel 15, 2009 4:03 pm

Mujer_latina je napisao/la:Bok...curke...vjenčanje se bliži..a uvijek iznova iskrsne neki problemčić...prvo je moja kuma odustala nakon 6 mjeseci, pa sam morala tražit drugu...a sad kum ignorira dragoga već mjesecima, ne javlja se na telefon, prekida razgovor, neće se nać s njim i sl. pa po svemu sudeći ne možemo više računat na njega..i sad ne znam što ćemo..svima je zlo od kumstva jer misle da moraju milijune iskeširat i ne znam šta sve ne, pa se pitam, jel uopće moguće da to bude netko od rodbine? stvarno ne znam koga bi više pitali a da to shvati ozbiljno i da se pojavi na vjenčanju i potpiše taj papir, ne očekujemo novčanu premiju... :ne zna:
..zlo mi je već od toga da se ne možemo vjenčat bez tih kumova i da ovisimo o njihovoj (ne)milosti..najradije bi ih :boksa: :palica:

:shock1: :shock1: :shock1: :shock1: :shock1: Isuse, pa sto je tim ljudima?! Katastrofa! Kak se mozes predomislit :shock1: Draga, gledaj to s pozitivne strane, dali stvarno zelis takve ljude za kumove? Vjerujem da ne! I bolje da je to bilo sad nego par dana pred svadbu :kava: Kaj nemate neke best frendove, ljude od povjerenja? Onak, neke s kojima ste si super, druzite se... :ne zna:
03.05.2008...
slika
slika
slika
Dani 26
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la Mujer_latina dana ned vel 15, 2009 4:15 pm

Svi ti prijatelji s kojima se najčešće viđa su puno puta bili kumovi i imamo dojam da im se ne da bit još jednom, jer, nažalost, svi to gledaju s financijske strane i svi imaju neke svoje investicije...i nitko nije ostavio dojam da bi to htio.. :upitnik:
Mujer_latina

PostPostao/la 5rich dana ned vel 15, 2009 4:18 pm

Mujer_latina je napisao/la:Svi ti prijatelji s kojima se najčešće viđa su puno puta bili kumovi i imamo dojam da im se ne da bit još jednom, jer, nažalost, svi to gledaju s financijske strane i svi imaju neke svoje investicije...i nitko nije ostavio dojam da bi to htio.. :upitnik:

:shock1: :shock1: :shock1: :shock1: :shock1:

takvi kumovi vam netrebaju...komaaa...

a kum ti,u teoriji, može biti bilotko...rodbina,prijatelji,poznanici..čovjek kojeg vidiš danas na cesti...
ali u praksi ti velim,da nek ti to bude posebna osoba,jer će ti taj dan trebati netko takav....
5rich
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Katriona dana ned vel 15, 2009 4:46 pm

Mujer_latina je napisao/la:Bok...curke...vjenčanje se bliži..a uvijek iznova iskrsne neki problemčić...prvo je moja kuma odustala nakon 6 mjeseci, pa sam morala tražit drugu...a sad kum ignorira dragoga već mjesecima, ne javlja se na telefon, prekida razgovor, neće se nać s njim i sl. pa po svemu sudeći ne možemo više računat na njega..i sad ne znam što ćemo..svima je zlo od kumstva jer misle da moraju milijune iskeširat i ne znam šta sve ne, pa se pitam, jel uopće moguće da to bude netko od rodbine? stvarno ne znam koga bi više pitali a da to shvati ozbiljno i da se pojavi na vjenčanju i potpiše taj papir, ne očekujemo novčanu premiju... :ne zna:

potpisujem Daninu reakciju...strašno! meni ti je kuma moja buduća šogorica, i nemam s tim nikakvih problema...ne vidim zašto bi to morali biti prijatelji, pogotovo ako su svi takvi kakvi pišeš...ako imate nekoga da je dobar s tvojim dragim, da mu je stalo i da znate da će biti uz vas i pomoći, ne vidim zašto ne biste pitali tu osobu, bez obzira na to je li rodbina ili ne....

a jel tvoj dragi probao stvarno sjesti s tim likom i popričati, vidjeti u čemu je stvar i može li se to kako riješiti ili ne? ili je on otvoreno rekao da više neće biti kum?

i držim fige da se sve riješi što prije i bezbolnije... :grli:
9. 5. 2009.
slikaslika
Katriona
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Dani 26 dana ned vel 15, 2009 5:41 pm

Ja nevidim nista lose u tome da netko od rodbine bude kum na vjencanju. Osobno sam uzela rodbinu za kumu. Naime, meni je njegova tetka vjencana kuma. Da sad nebi mislili da je ona neka baba :lol: , njegova tetka je 2 mjeseca mladja od njega :lol: :lol: :lol: :lol: Dakle, ima 28 godina :D Kada smo se upoznale, odmah smo kliknule i uvijek smo govorile da cemo jedna drugoj biti kume. Kada se ona odlucila uadti, o tome nije bilo nikakve rasprave iako ja i on tada nismo ni planirali vjencati se. Kada me netko znao pitati da sta ako mi prekinemo, ja sam uvijek govorila da to nema nikakve veze. Mi smo si super i tako ce i ostati! Naravno da sam joj sa odusevljenjem bila kuma nemisleci ni na financije ni na bilo kakve poklone. Sve sto sam joj poklonila bilo je od srca i u mojim mogucnostima kao i ona meni! Prijateljtvo, ljubav i razumjevanje se ne mjeri novcima. Inace, ja sam cesto kuma, sto krsna, sto firmana, sto vjencana i to mi je velika cast! I nikada nisam pomislila o tome kao o tlaki :ne zna: Krsna kuma sam mojoj necakinji (od njegovog brata kcerki) i isto sam bila kuma prije nego smo mi planirali vjencanje. Nedavno sam bila krsna kuma od mog bratica kcerki i to mi je velika cast! Krsna i firmana kuma sam svojoj najboljoj prijateljici koja se krstila tek sa 20 godina. I jednog dana, ona ce biti kuma mome djetetu :cerek: Vjencana kuma sam joj jednoj frendici... Firmana kuma sam jednoj susjedi i svojo sestricni... Dakle, puno puta sam bila kuma i svaki put sam to prihvatila s radoscu i u neku ruku ponosom, jer ne pitas svakoga da ti bude kuma :cerek:
Ja mislim da bi za kumu i kuma trebali uzeti osobe s kojima ste si najbolji i pred kojima se ne sramite kao ni oni pred vama jer s njima trebate otvoreno moci razgovarati pa tako im i dati do znanja da su tu zato sto imaju posebno mjesto u vasem srcu i zivotu, pa bila fo familija ili ne!
03.05.2008...
slika
slika
slika
Dani 26
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la pitura dana ned vel 15, 2009 8:02 pm

Ja sam uvijek govorila da cu za kumu uzeti frendicu koju znam jos iz osnovne skole, ali kad sam se preselila u Ri od nje nije bilo vise ni traga ni glasa tako da sam ostala razocarana i od onda sam mislila pa sta je toj zeni?! Pa nisam otisla u Kazahstan zivjeti nego sam uru vremena od Ka!! Uglavnom, za kumu sam uzela prijateljicu koju znam nekih 5 godina i koja mi nikad nije okrenula ledja ni kad sam se preselila, dapace, uvjek mi je pomogla, cujemo se svaki dan ikao smo udaljene kilometrima i znam da se na nju uvjek mogu osloniti kao i ona na mene. Zovem je kad mi je tesko i kad god imam neki problem...sve djelimo i dobro i zlo i sretne i teske trenutke tako da znam da nisam pogrjesila. Sretna sam sto imam takvu kumu :thumbsup: :thumbsup:
If people make fun of you, it probably means you’re doing something right.
Nisam ni ja više udavača!!
http://public.fotki.com/piturica
slika
pitura
Junior savjetnica
Junior savjetnica

sto ako umjesto kume odaberem kuma??

PostPostao/la mishica dana sri vel 18, 2009 4:53 pm

Pozdrav!

evo ja sam buduca mladenka,pa me zanima kakva je tradicija po pitanju kumova.
Naime, na svim vjencanjima na kojima sam bila, mladenke su uvijek imale kumu, medutim, ja bih htjela da to bude kum-moj najbolji i najdrazi prijatelj.
Zanima me je li obaveza ž+ž ili se to moze birati ( p.s on nije ozenjen i nema djevojku pa ne moze biti ona umjesto njega). Imamo se namjeru vjencati u crkvi, pa nas zanima ima li itko slicno iskustvo?
mishica

Re: sto ako umjesto kume odaberem kuma??

PostPostao/la mala2207 dana sri vel 18, 2009 4:55 pm

mishica je napisao/la:Pozdrav!

evo ja sam buduca mladenka,pa me zanima kakva je tradicija po pitanju kumova.
Naime, na svim vjencanjima na kojima sam bila, mladenke su uvijek imale kumu, medutim, ja bih htjela da to bude kum-moj najbolji i najdrazi prijatelj.
Zanima me je li obaveza ž+ž ili se to moze birati ( p.s on nije ozenjen i nema djevojku pa ne moze biti ona umjesto njega). Imamo se namjeru vjencati u crkvi, pa nas zanima ima li itko slicno iskustvo?

možeš imat muškog,to ti nitko ne brani! ja znam dosta njih koji su imali muškog kuma!
mala2207

Marketing:

PrethodnaSljedeća

Natrag na Gosti na vjenčanju: svi uzvanici, rodbina, kumovi, kume, svjedoci, djeveri i djeveruše

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.